یوبوت چیست؟


( معرفی سیستم سقف یوبوت )


یوبوت (U-boot یا U-boat) نام زیردریایی های جنگی بود که ارتش آلمان در خلال جنگ های اول و دوم جهانی از آن استفاده می کرد. از آنجا که قالب های مورد استفاده در سقف یوبوت حین عملیات اجرا درون دال بتنی مدفون می شوند، این سقف برای اولین بار توسط مهندسین ایتالیایی به این نام نامگذاری شد. برای مطالعه تاریخچه دال های بتنی مجوف اینجا را کلیک نمایید.
از انواع سقف جدید در صنعت ساخت و ساز، سیستم سقف یوبوت می باشد. ماهیت این نوع سقف، دال بتنی مُجوّف ( توخالی ) با قالب های مکعبی ماندگار با عملکرد دوطرفه می باشد. در اینگونه دال های بتنی، مقدار بتن مصرفی بواسطه استفاده از قالب های توخالی کاهش یافته و بار اعمالی به صورت دوطرفه توزیع می گردند. در این سیستم، مجوف سازی بوسیله قراردادن بلوک های یوبوت در میان مقطع دال و به صورت ماندگار انجام می شود. از آنجا که این بلوک ها درون دال مدفون بوده، سطح زیرین دال کاملأ مسطح می باشد. با استفاده از قرار دادن بلوک ها درون دال بتنی می توان مقاومت و سختی دال را به نحو چشمگیری افزایش داد؛ به گونه ای که دهانه های بلند را بدون استفاده از فناوری ویژه ای مانند پیش تنیدگی اجرا نمود.

 
 

این سیستم پس از نسل نخست در مجوف سازی دال های بتنی با استفاده از گوی های پلاستیکی (کوبیاکس)، بعنوان نسل دوم شناخته می شود. در ایران، این سقف در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بررسی شده و مورد تأیید قرار گرفته است. ضرورت استفاده از این نوع سقف، استفاده از دال بتنی مسلح با مقطعی بهبود یافته است که علاوه بر تأمین ضوابط کنترلی، در دهانه های بزرگ نیز مجاز به استفاده باشد و نسبت به دال های بتنی مشابه از وزن کمتری برخوردار باشد.
سقف یوبوت از دو لایه بتنی مسلح در بالا و پایین دال مجوف تشکیل شده است. حد فاصل این دو لایه با قالب هایی به نام «یوبوت» پر می شود. این قالب ها همانند بلوک های سفالی و یا پلی استایرنی دارای هندسه مکعبی اما توخالی می باشد. نکته حائز اهمیت، استفاده از قالب های یوبوت استاندارد با توجه به پیدا شدن انواع و اقسام قالب ها در کشور طی سال های اخیر است. مشکل اصلی دال ها در ساختمان های بتنی، وزن بالای آن ها است که طول دهانه ها را محدود می کند. به این دلیل، فناوری های نوین بتنی مسلح مانند دال بتنی مجوف یوبوت بر روی افزایش طول دهانه و همچنین کاهش وزن و یا غلبه بر ضعف طبیعی بتن در کشش متمرکز شده اند.به منظور آشنایی با مشخصات قالب های یوبوت استاندارد، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.