لرزش سقف های ساختمانی

( رفع مشکل لرزش کف ساختمان )


یکی از مسائل آزاردهنده در ساختمان ها ، لرزش کف های طبقات می باشد. این مسئله به عنوان یکی از موارد خدمت پذیری (Servicability) در طراحی سازه ها بیان می گردد.
در سیستم های سازه ای موجود ، لرزش کف ها بیشتر در ساختمان های با اسکلت های فولادی مشاهده می گردد. سقف این نوع اسکلت ها نسبت به اسکلت های بتنی سبک تر بوده که این امر می تواند منجر به ضعف بیشتر در ارتعاش کف های ساختمان گردد.
از عواملی که در مقدار لرزش کف تأثیرگذار هستند می توان به مواردی همچون مقدار بار کفسازی ، مقاومت فولاد به کار رفته ، مقاومت بتن ، فاصله تیرچه ها از یکدیگر ، طول دهانه ، فرکانس قدم زدن افراد و وزن آن ها و صلبیت سقف اشاره نمود.
اصولا سقف های دال بتنی نسبت به دیگر سیستم های سقف موجود ، از لرزش کمتری در مقایسه با سایر سقف ها برخوردار هستند. این نوع سقف دارای صلبیت بیشتری نسبت به سقف های دیگر می باشد. ضخامت این نوع سقف ها حدود 20 سانتی متر و بیشتر بوده در حالی که سقف های تیرچه بلوک و به ویژه تیرچه کرومیت دارای یک لایه دال بتنی به ضخامت حدود 5 سانت می باشند. عمومأ در سیستم سقف های تیرچه و بلوک ، ساکنین از میزان لرزش سقف ها شکایت می کنند.
یکی از راهکارهای کاهش لرزش کف های ساختمان ، استفاده از سیستم های سقف با صلبیت بالا مانند سقف یوبوت می باشد. این نوع سقف دارای ضخامتی حداقل برابر با 25 سانتی متر به بالا بوده که همین امر سبب کاهش چشمگیر انتقال لرزش و ارتعاش سقف در این نوع سیستم سقف می گردد.
برای اطلاع از مزایای دیگر این نوع دال های بتنی مجوف بر روی این لینک کلیک نمایید.

 
 

شرکت مدیران سازه، شرکت تخصصی سقف یوبوت و ارائه دهنده خدمات مهندسی طراحی سازه، نظارت بر اجرا و اجرای اسکلت های سازه ای آماده خدمت گزاری به کارفرمایان گرامی می باشد.

تهیه کننده: دپارتمان تحقیق و توسعه شرکت مدیران سازه

لطفأ با دادن 5 ستاره به این مطلب، ما را حمایت کنید!
[کل: 205 میانگین: 2.9]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *