یوبوت یونولیتی یا پلی استایرن

( چرا نباید از یوبوت یونولیتی استفاده کنیم؟ )


پس از گذشت مدت زمانی که فن آوری دال بتنی مجوف یوبوت وارد صنعت ساخت و ساز کشور گردید، شاهد آن بودیم که افرادی با اعمال تغییرات در قالب های یوبوت، سعی در نمایش شکل جدیدی از این نوع قالب ها نمودند. مشخصات قالب های یوبوت استاندارد را می توانید با کلیک بر روی این لینک مشاهده نمایید.

 
یوبوت,یوبوت یونولیتی,یوبوت پلاستیکی,یوبوت مواد اول,یوبوت پلی استایرن,یوبوت پلی پروپیلن,مقایسه یوبوت یونولیتی و یوبوت پلی پروپیلنی,یوبوت ارزان,یوبوت محکم,یوبوت عالی,قالب یوبوت,شرکت یوبوت,سقف یوبوت,بهسازان,مدیران سازه,شرکت مدیران سازه
 

در شکل 1، یک نمونه قالب یوبوت از جنس مواد پلاستیکی پلی پروپیلن مشاهده می گردد. شکل 2 یک نمونه قالب یوبوت تولیدی از جنس یونولیت یا پلی استایرن را نشان می دهد (توجه نمایید که شکل 2 یک تصویر شماتیک و نمونه از قالب های یونولیتی بوده و به شرکت خاصی اشاره ندارد). قالب یوبوت پلاستیکی از دو بخش زیره و رویه تشکیل شده و توخالی می باشد. قالب یونولیتی یک حجم کاملا توپر می باشد.
بعد از ارائه این توضیحات، به شرح زیر به بیان دلایلی که نباید از قالب های یونولیتی استفاده نمود می پردازیم.

1. الزامات مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان
در پیوست شماره پ-1-4-3 از مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان صراحتا به توخالی بودن و جنس پلی پروپیلنی قالب های یوبوت اشاره گردیده است.

2. تاییدیه فنی سیستم سقف یوبوت
مطابق بند 1 از تاییدیه فنی سیستم سقف یوبوت توسط مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی، قالب های یوبوت بایستی از جنس مواد پلی پروپیلنی و به صورت توخالی تولید گردند.

 
تاییدیه فنی سقف یوبوت,تأییدیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایران,گواهی سقف یوبوت,یوبوت
 

3.تصاعد گازهای سمی و انفجار سقف
مسئله بسیار مهمی که در خصوص قالب های یوبوت یونولیتی وجود دارد، این مهم است که با توجه به ماندگار بودن این نوع قالب ها درون ضخامت دال بتنی، در صورتی که ساختمان دچار حریق گردد، بعلت تصاعد گاز ضمن احتراق مواد پلی استایرن و عدم وجود کانال های خروجی برای انتقال این گازها به محیط بیرون دال بتنی، سقف دچار انفجار و خرابی می گردد. ضمن اینکه گازهای متصاعد شده بسیار سمی و خطرناک می باشند.

4.هزینه بیشتر در حمل و نقل
اینکه قالب های یوبوت استاندارد از دو تکه تشکیل شده اند به این جهت بوده است که بتوان زیره و رویه را درون همدیگر جا زده و لذا تعداد قالب های بیشتری را بتوان در یک وسیله نقلیه بارگیری نمود. این قالب ها پس از تخلیه در محل پروژه، به سادگی به یکدیگر متصل شده و تشکیل یک حجم واحد و توخالی را می دهند.
بدیهی است که استفاده از قالب های یونولیتی به دلیل حجم توپر و یکپارچه این نوع قالب ها نسبت به قالب های استاندارد، سبب افزایش هزینه های حمل و نقل می گردد.

5.تغییر شکل قالب های یونولیتی
با توجه به ماهیت قالب های یونولیتی، در اثر رفت و آمد افراد و بارهای اعمالی حین عملیات اجرایی، تغییر شکل های محسوسی بر بدنه حساس این قالب ها بوجود می آید. این تغییر شکل ها حتی ممکن است سبب شکستگی قالب ها گردد. تغییر شکل های ایجاد شده همچنین سبب کاهش حجم فضای قالب یوبوت شده و در نتیجه باعث افزایش مصرف بتن و وزن سقف می گردد.

6.خرده یونولیت
همانگونه که در مورد حجم های یونولیتی در سقف های تیرچه بلوک مشاهده می گردد، در مورد قالب های یوبوت یونولیتی نیز خرده یونولیت های آزاردهنده مشاهده می گردد. با جدا شدن خرده های ریز از قالب های یوبوت، علاوه بر وارد آمدن آسیب بر بدنه قالب ها، به دلیل چسبیدن خرده یونولیت ها به میلگرد و قالب ها، بایستی قبل از بتن ریزی به خوبی محل را نظافت نموده و عاری از هرگونه تکه های یونولیت نمود که این امر به هیچ وجه خوشایند پیمانکاران نمی باشد.

شرکت مدیران سازه، تولید کننده قالب های یوبوت استاندارد و ارائه دهنده خدمات مهندسی طراحی سازه، نظارت بر اجرا و اجرای اسکلت های سازه ای آماده خدمت گزاری به کارفرمایان گرامی می باشد.

تهیه کننده: دپارتمان تحقیق و توسعه شرکت مدیران سازه

لطفأ با دادن 5 ستاره به این مطلب، ما را حمایت کنید!
[کل: 22 میانگین: 4.5]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *